All4car
  Zák. zóna
Pár koní naviac nezaškodí

Chipovanie a typy vozidiel

Osobné autá vďaka chipovaniu zvýšia výkon a znížia spotrebu

 

Ak ste sa rozhodli zvýšiť výkon vášho vozidla, môže za tým stáť viacero dôvodov. Prvým je, že chcete a potrpíte si na skutočne silnejšie auto, pretože máte radi rýchlu jazdu a väčšie zrýchlenie. Druhým dôvodom môže byť úspora paliva, keďže nové nastavenie riadiacej jednotky dokáže vo väčšine prípadov čiastočne znížiť spotrebu a tým aj šetriť palivo.

 

Pokiaľ sa pre čipovanie rozhodnete, prvým krokom pred úpravou je práve meranie na výkonovej stolici. Auto vystavíme hraničným hodnotám a pozrieme sa, či je jeho výkon nastavený na maximálnu hranicu a ako najviac sa k nej vieme preprogramovaním priblížiť.

 

Prečo vlastne osobné automobily nemajú maximálnu hranicu výkonu? Dôvodov je viacero. Určite v tom má prsty konečná cena vozidla, ktorá by pri profi nachipovanom aute od výroby bola podstatne vyššia. Potom sú to emisné normy, ktoré musí auto spĺňať aj v prípade vyššieho výkonu.

 

Výkon motora pri osobných automobiloch stúpne o 10 - 30 %. Pokles spotreby sa odhadom môže pohybovať od 1 až do 15 %. Vďaka úspore za palivo sa návratnosť za chipovanie pohybuje zhruba už od 15.000 km do 50.000 najazdených kilometrov. Zväčša pri najazdení 10 až 30 tisíc kilometrov ročne za jeden až dva roky sa vložená investícia vráti na ušetrenom palive! Záleží od obsahu a stavu motora, veľkosti poklesu spotreby, dôležitým aspektom je aj štýl jazdy, typ a cena chiptuningu. Chiptuning Vám nielenže šetrí peniaze, ale si aj zarobí sám na seba.

 

Určite vás zaujíma, ktoré autá sa dajú chipovať a ktoré nie. Svet áut sa tak veľmi rýchlo mení, že uviesť jeden platný zoznam sa jednoducho nedá. Napíšte nám, aké máte vozidlo a my vám dáme vedieť, či môžete začať uvažovať o chiptuningu. Použiť môžete aj formulár tu.

 

 

 

Nákladné autá ukážu šetrenie paliva pomerne rýchlo

 

Pri nákladných autách a dodávkach sa aj šetrenie paliva prejaví skôr. Je to preto, že auto jazdí veľa, často a pri pomerne veľkom zaťažení. Meranie výkonu nákladných áut vám umožní popremýšľať, či sa oplatí váš vozový park obnoviť alebo stačí len zainvestovať do dobrého chiptuningu.

 

Chipovanie je možné spraviť pre dieselové ale aj pre benzínové dodávky či nákladné vozidlá. Nedá sa presne určiť percento, ktoré na palive vďaka tomu ušetríte, s čistým svedomím ale môžeme povedať, že zmeny po chipovaní pocítite nielen v peňaženke, ale aj počas jazdy.

Chipovaniu opäť predchádza meranie na výkonovej stolici - pokiaľ je to technicky možné. Pri meraní zistíte, aké má vozidlo možnosti v rámci výkonu a či sa vám ho oplatí predať, pretože je pre vás stratové, alebo len načipovať a pokračovať v jazdení ďalej.

 

Výhodou chipovania u nás je, že naša výkonová stolica vie zmerať väčšinu nákladných vozidiel (dodávky, kamióny, no vždy je lepšie vopred zavolať a spýtať sa na typ vozidla). Takže nemusíte kvôli meraniu najazdiť stovky kilometrov po regióne a potom zase stovky naspäť, aby ste si vozidlo dali upraviť. Chipovanie je servisný úkon a je teda možné dať si ho do nákladov firmy. A to už presvedčí nejedného motoristu.

 

Pri nákladných automobiloch výkon môže stúpnuť o 0 % až 30 %. Pokles spotreby sa pohybuje od 5 - 15% pri správnom technickom stave motora.  Úsporu výrazné poznať hlavne vďaka veľkému obsahu motora a s tým spojenej vysokej spotrebe  a vyššom počte najazdených kilometrov. Chipovaním nákladných automobilov získate vyšší výkon, bezpečnejšiu a jednoduchšiu jazdu pri predbiehaní ale aj pri jazde do kopca nielen po rovinke.

 

Príklad spotreby nákladného auta 30l paliva na 100km

Úspora paliva bude 7,5 % (stred medzi 0% až 15%), čo je 2,25l na 100km. Pri 10.000 km za mesiac (čo predstavuje 120.000km za rok) a cene paliva 1,00€/1l mesačne usporíte 225,00 € a ročne dokonca až 2.700 € !!! Pri úspore paliva 10% je ročná finančná úspora 3.600 a pri 12 % je to až 4.300 €. Z toho vyplýva, že už za 2 až 3 mesiace máte investíciu do chipovania vrátenú.

 

 

Na výkonovej stolici testujeme napríklad ťahače nad 3.5t po tom ako namontujeme LPG do naftového motora!

 

VIAC INFO...

 


IVECO Stralis
s pohonom na LPG

 


Mercedes Actros
s pohonom na LPG

 

Chiptuning motorky spraví z vašej jazdy ozajstný zážitok

 

Zaparkujte so svojou motorkou v našom chipovacom centre, postavte sa na výkonovú stolicu a my spustíme testovanie. Uvidíte, či vaša motorka naozaj jazdí ako drak, alebo jej k dračej sile treba ešte pomôcť. Motoristi majú možnosť nechať si upraviť hornú hranicu maximálnych otáčok, pričom zníženie životnosti motora je pri vyšších hodnotách takmer nespozorovateľné.