All4car
  Zák. zóna
Pár koní naviac nezaškodí

Chipovanie a LPG motor

LPG je v aute novým mechanizmom, ktorý podlieha iným kritériám ako klasické naftové alebo benzínové systémy. Ak jazdíte na plyn, nemusíte sa cítiť ukrátení, aj LPG auto je zväčša možné načipovať. Pripravili sme pre vás najčastejšie otázky ohľadom plynu a chiptuningu a v prípade, že sa chcete spýtať na niečo nové, napíšte nám, radi vám odpovieme.

 

 

 

  • Je možné nachipovať auto jazdiace na LPG?

Nikdy sa nedá povedať, že každé auto je možné načipovať, potrebujeme vedieť typ auta, motora, ale aj typ LPG zariadenia - hlavne to či ide o sekvenčné alebo klasické vstrekovanie. Pri oboch sa dá čipovanie spraviť, pri klasickom je však zvýšenie výkonu menšie.

 

  • Zníži sa po chipovaní auta LPG spotreba?

Svoju spotrebu ste radikálne znížili už len tým, že ste si do auta dali namontovať LPG splyňovač. Po chipovaní vieme upraviť výkon, spravidla však nevieme výraznejšie dosiahnuť ešte nižšiu spotrebu.

 

  • Pocítim aj nárast výkonu?

Auto na plyn po chipovaní ožije. Aj tu je však rozdiel v tom, aký spôsob vstrekovania máte v aute namontovaný. Pri priamom vstrekovaní s motorom s turbom je nárast výkonu častokrát možný. Pri hladkých motoroch sa vieme chipovaním vrátiť alebo priblížiť zväčša len na pôvodné hodnoty motora. Boli však už vozidlá, u ktorých bol výkon po úprave väčší ako pred montážou LPG. Takže ako hovoríme, všetko je vec individuálnosti.

 

  • Je chipovanie pre LPG nebezpečné?

Nie, pretože to nie je mechanický zásah, ale zásah programátorský. Nevŕtame sa viac v LPG zariadení, jeho prítomnosť ale ovplyvní výsledky, teda namerané hodnoty na výkonovej stolici. Navyše sme profesionáli aj v tejto brandži, takže pre nás nie je problém ani plyn :)

 

 

Na výkonovej stolici testujeme napríklad ťahače nad 3.5t po tom ako namontujeme LPG do naftového motora!

 

VIAC INFO...

 


IVECO Stralis
s pohonom na LPG

 


Mercedes Actros
s pohonom na LPG