All4car
  Zák. zóna
Pár koní naviac nezaškodí

Ako také meranie výkonu vyzerá?

Meranie výkonu motora je možné spraviť vďaka profesionálnej výkonovej stolici MAHA LPS 3000 LKW, PKW. Po objednaní sa na termín zákazník príde s vozidlom priamo do centra, v ktorom výkonovku máme. Vozidlo sa najprv poriadne upevní - pretože bude vystavené naozaj hraničným hodnotám, ktoré sú ťažko dosiahnuteľné aj pri profi cestnom teste na skúšobných dráhach. Podmienky merania musíme čo najviac prispôsobiť tomu, aby boli zhodné s podmienkami idúceho vozidla po vozovke. Meranie potom začne, ale treba rátať s tým, že rýchlosť pri meraniach mnohokrát presahuje 200km/hod.

 

Mylná predstava niektorých zákazníkov o meraní je, že meranie musí trvať dlho, aby bolo presné a dobré. Nie je auto ako auto, niektoré stačí nechať na meraní 15 minút, iné 45 alebo aj viac. Na meraní môžete byť prítomní a tak vidíte, že vás v ničom neklameme. Väčšinu času zaberá osadenie na výkonovú stolicu (príprava je veľmi dôležitá, netreba nič unáhliť). Veľa času zaberie najmä to, ak meranie musíme z nejakého dôvodu urobiť viackrát, to znamená opakovane.

 

 

Servisný technik posúdi, či môžeme meranie ukončiť a vytlačí záverečný protokol s grafom. Protokol z merania obsahuje vždy dve hodnoty maximálneho výkonu, jednu hodnotu maximálneho krútiaceho momentu a jednu hodnotu výkonových strát. Všetky maximálne hodnoty sa uvádzajú pri konkrétnych otáčkach a rýchlosti. Samozrejmosťou je aj vysvetlenie nameraných hodnôt zákazníkovi.

 

 

Čo všetko dokáže výkonovka - ľudovo povedané aj brzda zmerať?

 

Výkonovka – brzda nám neukazuje iba spomenuté tri hodnoty. Opísanie hodnôt patrilo len k meraniu výkonu. Tieto stroje sa dajú využívať aj pri diagnostikách, servise a odstraňovaní porúch. Máme s nimi možnosť domeriavania a kontroly ďalších veličín ako tlak turba, paliva, teplota oleja, ... V závislosti od technológie elektroniky vo vozidle môžeme merať ešte mnohé ďalšie veličiny, ktoré je riadiaca jednotka schopná kontrolovať a vie nám o nich podať informáciu. Nejde teda iba o samotné zmeranie skutočného výkonu. Možnosti využitia výkonovky sú naozaj široké.

 

Pozrite sa, na ktorých autách sme merali výkon   Videogaléria chipovania